Kalėdų ir Kūčių patiekalai. Kalėdiniai receptai

Kūčiukai

Aurimo Gudo nuotrauka

Kūčiukai
0.5 kg miltų
ne pilna stiklinė pieno (vandens)
50 g aliejaus
žiupsnelis druskos
20-30 g mielių
ketvirtis stiklinės aguonų
100 g cukraus

Aguonų pienui:
stiklinė aguonų
2 l vandens
cukraus pagal skonį

2/3 miltų, nurodytų receptūroje, išsijojami į dubenėlį. Jų viduje padaroma duobutė, į kurią supilamos nedideliame cukraus kiekyje išleistos mielės, truputį pašildytas skystis. Viskas išmaišoma, paviršius apsijojamas miltais ir uždengus drobele, pastatoma šiltai, kad pakiltų. Į pakilusią tešlą supilamas aliejus, įberiamas cukrus, druska, įsijojami miltai ir viskas gerai išminkoma. Tešla minkoma apie 20 min. Jei tešla atrodo per minkšta, dar įsijojama miltų. Minkoma, kol tešla nebelimpa prie rankų ir įgauna gražų blizgesį. Pridengus drobele, dar kartą kildinama. Iš pakilusios tešlos daromi 1 cm storio voleliai, kurie supjaustomi aštriu peiliu skersai maždaug 1 cm gabalėliais. Kad nesuliptų, kūčiukai pabarstomi miltais. Sudedami į miltais išbarstytą skardą ir kepami vidutinio karštumo orkaitėje (180 laipsių), kol gražiai pagelsta. Kad gražiai apkeptų iš visų pusių, kepant pavartomi mediniu šaukštu. Iškepti kūčiukai, dar kurį laiką džiovinami orkaitėje, kad būtų skrudesni. Valandą prieš valgį jie pamerkiami į aguonų pieną.

Aguonų pienui skirtos aguonos nuplikomos verdančiu vandeniu ir pabrinkinamos. Nupylus vandenį dukart permalamos mėsmale smulkiais peiliukais arba gerai sugrūdamos grūstuve. Sugrūstos aguonos užpilamos virintu atšaldytu vandeniu arba pienu, pasaldinama ir leidžiama nusistoti. Kad nesurūgtų, aguonų pienas laikomas šaltai.

Kūčiukai (šližikai, prėskučiai)
0,5 kg. miltų, nepilna stiklinė vandens, 50 g. aliejaus, 20 g. mielių, ketvirtadalis stiklinės aguonų, 100 g. cukraus, druskos.
Iš miltų, išleistų mielių, cukraus, nuplikytų aguonų, riebalų ir druskos užminkoma tešla. Ji turi būti kietesnė negu pyragui. Laikoma šiltai, kad pakiltų. Jeigu pakilusi atrodo per minkšta, įberiama miltų, išminkoma ir vėl leidžiama pakilti. Iš tešlos daromi 1 cm skersmens voleliai, supjaustomi 1 cm ilgio gabalėliais, kurie suberiami į miltais pabarstytą skardą ir kepami vidutinio karštumo orkaitėje, kol pagels. Išimti iš orkaitės kūčiukai atvėsinami ir vėl suberiami į skardą tik storesniu sluoksniu ir džiovinami orkaitėje.

Pagerinti kūčiukai (šližikai, prėskučiai)
3 stiklinės miltų, 1 stiklinė aguonų, 2 kiaušinių tryniai, 2 šaukštai cukraus, 1 šaukštas sviesto, 4 šaukštai grietinės, vanilinio cukraus, cinamono ir druskos.
Trynius ištrinti su cukrumi, supilti ištirpintą sviestą, sudėti plikytas ir sugrūstas aguonas. Viską gerai sumaišius, supilti grietinę, suberti miltus, truputį druskos ir užminkyti tešlą. Cinamoną ir vanilinį cukrų suberti baigiant minkyti tešlą. Iš tešlos daryti piršto storio volelius, juos supjaustyti įstrižai, nedideliais gabaliukais dėti į miltais pabarstytą skardą ir kepti, kol kūčiukai gražiai paruduos. Atvėsusius kūčiukus duodant į stalą, užpilti aguonų pienu. Galima valgyti ir vienus, užsigeriant arbata.

Kūčių blynai
1 kg bulvių
2 kiaušiniai
2 šaukštai krakmolo
1 pakelis varškės
druska

Sutarkuoti kilogramą bulvių, įmušti du kiaušinius, įberti druskos, du šaukštus krakmolo, įdėti pakelį varškės. Viską gerai išmaišyti, iškepti blynus, dėti juos į puodą, įpilti truputį vandens ir pavirti 10 minučių. Blynai pasidaro minkšti, cepelinų skonio. Valgomi su grietine arba baltu padažu.

Silkės su troškintomis daržovėmis
Ingradientai: 44 silkės, 6 šaukštai aliejaus, 2 svogūnai, 3 šaukštai pomidorų tyrės, 1 morka, 1 salieras, actas, cukrus, lauro larelis, raudonieji pipirai, svogūno laiškai (papuošimui).
Paruošimas: Silkės išmirkomos, išvalomos, supjaustomos. Svogūnai supjaustomi griežinėliais, kitos daržovės sutarkuojamos burokine trintuve ir pakepinamos aliejuje,kol suminkštėja. Daržovės sudedamos į puodą, įpilama pomidorų padažo, 1 stiklinė vandens, acto, cukraus, prieskonių. Viskas verdama 2-3 minutes. Daržovės atšaldomos ir supilamos ant silkių.

Silkės su džiovintais grybais
3 silkės, 5 džiovinti grybai, 4 dideli svogūnai, 2 šaukštai aliejaus.
Silkės išmirkomos, nulupamos, išimami kaulai, supjaustomos gabalėliais ir sudedamos į silkinę, padarant silkės formą. Grybai išmirkomi ir verdami truputį pasūdytame vandenyje. Išvirti grybai supjaustomi rėželiais. Svogūnai smulkiai supjaustomi ir kepami keptuvėje kartu su grybais. Ataušus supilama ant silkių.

Silkės su morkomis
2 silkės, 2 svogūnai, 4 morkos, 0,5 šaukštelio miltų, aliejaus, cinamono.
Silkės išmirkomos, išvalomos, supjaustomos gabaliukais, sudedamos į silkinę. Svogūnai smulkiai supjaustomi! ir pakepinami iki gelsvumo, sudedamos išvirtos ir smulkiai supjaustytos morkos, viskas išmaišoma ir trumpai pakepinama. Pusėje stiklinės vandens išmaišyti miltai supilami į keptuvę, įberiama cinamono ir maišant truputį pakepinama. Atšaldžius užpilti ant silkių ir papuošti morkų griežinėliais.

Sūdyti grybai
200 g. sūdytų grybų, 3 šaukštai aliejaus, 1 svogūnas arba poras, 0,5 petražolės šaknies, druskos, pipirų.
Išmirkyti grybai supjaustomi rėželiais, o svogūnas – griežinėliais, petražolės Šaknis stambiai sutarkuojama. Viskas gerai sumaišoma ir troškinama aliejuje.
Valgoma patiekalui atvėsus.

Grybai kepti tešloje
200-300 g. marinuotų grybų galvučių, aliejaus, petražolių lapelių.
Tešla: 1 stiklinė miltų, 1 stiklinė alaus, 3-4 šaukštai aliejaus, druskos.
Miltai, alus, druska ir aliejus išmaišomi, gautoje skystoje tešloje išmirkomi grybai ir kepami įkaitintame aliejuje, kol iškeps ir iš visų pusių paraus.
Valgoma patiekalui atvėsus.

Bulvinės bandelės su mielėmis
15 bulvių, 1 stiklinė miltų, 20 g. mielių, druskos, aliejaus.
Neskustas bulves išvirti, nulupus sugrūsti, įdėti mielių, truputį vandens ir duoti pakilti. Po to pridėti miltų, druskos, išmaišyti ir duoti antrą kartą pakilti. Kai pakils, dėti po šaukštą masės į aliejumi išteptą skardą ir kepti.

Desertas „Kūčia“
1 stiklinė kviečių
1/2 l medaus
500 g cukraus
500 g aguonų
prieskoniniai vaisiai (razinos, graikiški riešutai, figos, migdolai)

Kviečius nuplauti ir pamerkti nakčiai. Kitą dieną išvirti, kol suminkštės, kelis kartus keičiant vandenį. Minkštus grūdus perkošti per sietą. Aguonas nuplauti, nuplikyti, 2 kartus permalti mėsmale. Išmaišyti su medumi, cukrumi ir prieskoniniais vaisiais. Patiekiant suberti kviecius (per anksti išmaišyti su aguonų mase kietėja). Kūčią patiekti šiek tiek ataušinus.

Gėrimai:
Avižų kisielius

0,4 kg. stambiai maltų avižinių miltų arba avižinių dribsnių, 1,5 l. vandens, druskos.
Miltai arba dribsniai užpilami šiltu vandeniu, išmaišomi, įmetama duonos plutelė ir kelios medžio anglys. Laikoma kambario temperatūroje apie 1 parą. Paskui perkošiama, pripilama iki 1 litro vandens ir juo dar kartą perplaunami miltai. Skystis supilamas į puodą, pasūdomas, užvirinamas ir 2-3 min. verdamas maišant. Gaunamas vidutinio tirštumo kisielius. Atšaldytas valgomas su aguonų pienu.

Spanguolių kisielius
1 stiklinė spanguolių, 1 litras vandens, 150 g. cukraus, 0,5 stiklinės krakmolo, cinamono, gvazdikėlių.
Iš perrinktų ir nuplautų sumaigytų uogų išspaudžiamos sultys. Liekanos užpilamos vandeniu ir pavirinamos su cukrumi bei prieskoniais. Perkošto nuoviro ir sulčių turi būti 1 litras. Nuoviras užvirinamas, supilamas išleistas krakmolas, viskas užvirinama ir supilamos išspaustosios sultys.

Kalėdų seniai
Kalėdų Senelio komentaras:
Jei nėra galimybės išsikviesti į namus, mane galite pasigaminti patys! Ir net ne vieną, o kelis ;-). Taigi, Kalėdų senių receptas –

500 g miltų
1 pakelis sausų mielių
85 g cukraus
1 pakelis vanilinio cukraus
1 šaukštelis druskos
85 g tirpinto sviesto
250 ml šilto pieno
2 šaukštai kondensuoto pieno
10 razinų
20 valytų migdolų
10 cukraus sirupe konservuotų vyšnių
1 cukraus sirupe konservuota ir sukapota citrina

Dubenyje gerai išmaišykite miltus ir mieles. Suberkite 75 g cukraus, vanilinį cukrų, druską, supilkite tirpintą sviestą ir šiltą pieną. Elektriniu maišytuvu su antgaliu mielinei tešlai iš pradžių mažiausiu, paskui vidutiniu greičiu tešlą maišykite 5 minutes. Tešlą pastatykite šiltai, kol jos tūris padvigubės ir atsiras burbuliukų. Ant lentos tešlą dar kartą išminkykite rankomis.

Tešlą padalinkite į keturias lygias dalis. Iškočiokite ovalios formos lakštus ir, uždėję kartoninį trafaretą, išpjaukite figurėles.

Kalėdų senius sudėkite į dvi sviestu pateptas skardas ir aptepkite kondensuotu pienu. Paistelkę fantaziją, papuoškite razinomis, migdolais, vyšniomis ir citrinos gabaliukais. Leiskite 20 min. tešlai pakilti. Pašaukite į 200-225 laipsnių karštumo orkaitę ir kepkite 15-20 min. Iš likusių 10 g cukraus ir trupučio vandens pagaminkite glajų ir juo patepkite ką tik iš orkaitės ištrauktus senius.

Aguoninis pyragas
500 g aguonų
400 g cukraus
10 kiaušinių
2 šaukštai maltų džiūvėsėlių
2 lašai migdolų aliejaus

Trynius ištrinti su cukrumi, kol bus puri masė, išmaišyti ją su nuplikytomis ir gerai nusunktomis aguonomis. Standžiai išplakti baltymus, išmaišyti su kiaušinių-aguonų mase, suberti maltus džiūvėsėlius ir aliejų. Tešlą atsargiai supilti į didelę tortinę, kepti 1 val. Iš tortinės galima išimti visiškai ataušinus. Tinka valgyti tuoj pat, o taip pat iš šio pyrago galima padaryti perteptą kremu aguoninį tortą.

Aguonų vyniotinis (Kalėdoms)

Įdaras:
125 g pieno
80 g sviesto arba margarino
2 a. š. citrinos žievelės
150 g cukraus
200 g obuolių
100 g razinų
250 g trintų aguonų

Tešla:
70 g sviesto arba margarino
250 g miltų
Žiupsnis druskos

+ 20 g tirpinto sviesto vyniotiniui patepti

Glazūra:
45 g cukraus pudros
3 a. š. citrinos sulčių

Gaminimas:
1. Įdaras – pienas + sviestas + žievelė + cukrus + aguonos, kaitinti 30 min, visą laiką maišyti. Obuolius sutarkuoti stambia tarka. Obuolius ir razinas sudėti į masę.
2. Tešla – ištirpinti sviestą. Sumaišyti miltus + druska + 125 g drungno vandens + 50 g sviesto. Suminkyti, leisti 30 min. pastovėti.
3. Tešlą iškočioti ant miltais barstyto rankšluosčio, rankomis ištempti, kad būtų plonas lakštas. Patepti 20 g sviesto, dėti įdarą, iš kraštų palikti 3 cm. Susukti vyniotinį, padėti ant skardos, iš folijos padaryti bortus. Vyniotinį patepti sviestu. Kepti 50 min.
4. Glazūruoti, puošti aguonomis, riešutais.

Imbierinė tešla

225 g miltų
Druskos
1 a. š. kepimo miltelių
2 a. š. malto imbiero
½ a. š. cinamono
125 g sviesto gabaliukais
100 g smulkaus cukraus
2 v. š. tamsaus sirupo
1 kiaušinis

Miltai + druska + kepimo milteliai + imbieras + cinamonas + cukrus + sviestas. Sutrinti, kad tešla būtų kaip trupiniai. Įpilti sirupą ir įmušti kiaušinį. Tešlą suformuoti į rutulius ir įdėti 30 min į šaldytuvą. Iškočioti tešlą iki 3 mm storio, išspausti arba supjaustyti sausainių formas. Kepti 12-15 min. Leisti ataušti skardoje, puošti glajumi, kokoso drožlėmis…

Šv. Hildegardos iš Bingeno Džiaugsmo sausainiai

apie 1157 m. iš traktato Physica Liber Simplicis Medicinae
Šv. Hildegarda sako:
„Valgyk jų dažnai ir jie nuramdys bet kokį širdies ar minties kartėlį, tavo klausa ir pojūčiai atsivers. Tavo protas bus džiaugsmingas, pojūčiai nutyrinti, o žalingos nuotaikos slops…“

Receptas

¾ stiklinės margarino arba sviesto;

1 stiklinė rudo cukraus;

1 kiaušinis;

1 šaukštelis kepimo miltelių;

¼ šaukštelio druskos;

1 ½ stiklinės miltų;

1 šaukštelis malto cinamono;

1 šaukštelis malto muskato riešuto;

½ šaukštelio maltų gvazdikėlių.

Sviestą ar margariną reikėtų palikti suminkštėti, tuomet išsukti su cukrumi. Įmušti kiaušinį.
Atskirame inde sumaišyti birius produktus. Pusę kiekio sudėti į sviesto masę, gerai išmaišyti. Supilti kitą pusę, išmaišyti labai kruopščiai. Tešlą galima įdėti į šaldytuvą, kad būtų lengviau formuojama.
Įkaitinti orkaitę iki 180 laipsnių.
Iš tešlos suformuokite graikinio riešuto dydžio rutuliukus, juos dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir suplokite, kad būtų plokšti.
Kepti 12-15 minučių, kol krašteliai parus. 5 minutes palikite atvėsti skardoje, paskui perkelkite ant grotelių, kad sausainiai visiškai atvėstų.

Daugiau Kūčių ir Kalėdinių patiekalų: Skanus.lt

You may also like...

15 Responses

 1. UGNĖ sako:

  man labiausiai patiko Kalėdų senelių receptas ;-]

 2. Rūta sako:

  Man tai pat senių receptas labai patiko, beje porą buvau pasigaminusi :} iš tikrųjų labai skanūs 😛

 3. Diana sako:

  Man labai labai patiko aguonų pyragas. Turbūt, kad jis labai skanus.

 4. Gintautė sako:

  Man labai patiko Kalėdų senių receptas, labai linksmas ir smagus. Manau bus puiku jį panaudoti ne tik per Kalėdas, bet ir per Naujemetinį vakarėlį!;]

 5. ruta sako:

  Man labai skanūs kūčiukai išėjo.

 6. Kristina sako:

  Norėčiau kad įdėtumėt daugiau naujų receptų,dar nei vieno iš šių nebandžiau

 7. elvyra sako:

  Nusirašiau grybus. Reiks gaminti rytoj. Ačiū

  P.S. Geras priminimas :)

 8. Nerija sako:

  kepiau Kalėdoms AGUONŲ VYNIOTINĮ,skanus,tik labai trupa,sunkoka supjaustyti…

 9. Edia sako:

  Sveiki,
  Kepdama kūčiukus visada dar kepu ir pyragėlius. Tešlą pyragėliams darau tokią pat kaip ir kūčiūkams, tik be aguonų, mažiau cukraus ir daugiau aliejaus (kad būtų minkštesnė tešla).
  Įdarus darau dviejų rūšių:
  1. išverdu grybus (šaldytus arba džiovintus baravykus, jei neturiu tai naudoju pievagrybius), po to juos smulkiai supjaustau ir pakepinu su svogūnais (pirmiau apkepinu svogūnus, o po to tik sudedu grybus)
  2. Riešutai, abrikosai, saulėgrąžos ir pan. (priklauso ką turiu, bet dažniausiai abrikosai, migdolai, lazdyno ir bertoletijų r.). Pirmiausiai nuo riešutų pašalinu luobelę, po to viską susmulkinu ir truputi pakepinu aliejuje.
  Taip paruošiu įdarus. Tada formuoju pyragėlius ir kepu, maždaug 20 min. iki 180 laips. įkaitintoj orkaitėj, na kol gražiai pagelsta. Iškeptus pyragėlius dar patepu aliejumi ir iškart sudedu į maišelius ir padedu šiltai, kad iš lėtų atvėstų ir vėsdami nesukietėtų. Skanaus!

 10. Matas sako:

  Man tai patiko kaledu senelio receptas labai skanus :)

 11. I.B. sako:

  Kokie čia Kūčių blynai, jei sudėty neleistini Kūčioms produktai – kiaušiniai ir varškė..?!?

 12. Simona sako:

  Labai skanūs kūčiukai, uzsirašiau receptą ir kepsiu dabar kiekvienais metais tokius:) aciu xxx

 13. la sako:

  vuo čia tai geras :) 😀 <3

 1. 2009-12-11

  […] nors vieną naują receptą ir naują […]

 2. 2009-12-23

  […] kitų Kūčių valgių būtinai turi būti kepta lydeka […]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *