Maži darbai, didelė meilė
Iš pradžių euforija. Vėliau – džiaugsmas. Dar vėliau – štilis. Taip kinta įsimylėjėlių jausmai. Leidžiamės taip pat staigiai, kaip ir pakilome – nespėjame net pastebėti, kaip meilę pakeičia santykių krizė. O ar yra būdų išjudinti sustingusią jausmų jūrą? Taip. Ir, laimei, jie visai nesudėtingi – jums tereiks skirti kelias minutes per dieną.
Jei užkariavau, vadinasi, amžiams – panašiai galvojame pavergę mylimųjų širdis. Ir nustembame, kai po kurio laiko tai tampa iliuzija. „Tikriausiai buvome neskirti vienas kitam“ , – teisinasi ant skyrybų slenksčio atsidūrusios poros. „Tuo metu širdis aptemdė protą“, – lengvai surandame kaltininkus. Tačiau retai atsigręžiame į save ir paklausiame, ar darėme viską, kad išlaikytume gerus santykius? Dauguma partnerių tiesiog juos paleidžia pasroviui. Kaip ir kiekviena gyvenimo sritis, meilė reikalauja įdirbio ir nuolatinio jūsų dėmesio. Jei norite skinti meilės vaisius, juos turite auginti ir prižiūrėti. Panašiai kaip sodininkai kas rytą žavisi paūgėjusiais augalais, taip ir jūs turėtumėte džiaugtis savo auginama meile. Šį kartą apie du meilės vaisius, kuriuos neseniai aptiko mokslininkai. Juos „nuskynę“ galėsite mėgautis stipresniu tarpusavio ryšiu.
21 minutė per metus – investicija, gelbstinti santuoką
Tokį neįpareigojantį atradimą paskelbė Čikagos universiteto mokslininkai. Eli Finkelis kelerius metus stebėjo 120 porų, vidutiniškai susituokusių 10 metų. Partneriai reguliariai turėjo užpildyti klausimynus, pagal kuriuos buvo vertinamas jų pasitenkinimas santuoka, intymumas, pasitikėjimas ir meilė, be to, jie turėdavo nurodyti konfliktų dažnumą. Praėjus metams, nustatyta, kad beveik visų sutuoktinių pasitenkinimas santykiais sumažėjo. Norėdamas pažiūrėti, ar nesudėtingi namų darbai gali pataisyti šią nesmagią tendenciją, mokslininkas pusei tiriamųjų skyrė papildomų užduočių. Partneriai kas keturis mėnesius internetu atsakydavo į klausimus apie nesenai įvykusius tarpusavio konfliktus. Poros turėjo aprašyti kilusius ginčus iš trečio asmens perspektyvos (kaip tai gali atrodyti žmogui, nepalaikančiam nė vienos pusės) ir pabandyti surasti teigiamą ginčų pusę.
Praėjus dvejiems tyrimo metams, pasitenkinimo santuoka kreivė dar labiau smuktelėjo, tačiau tik tų porų, kurios neatliko jiems skirtų „namų darbų“. Taigi, sutuoktiniai, per metus skyrę vos 21 minutę konfliktų apžvalgai, apsaugojo savo santuoką nuo dar didesnės krizės. Mokslininko teigimu, tai nesumažino ginčų, tačiau jie tapo ne tokie destruktyvūs. Poroms ramiai išanalizavus ir pažvelgus į tai iš šalies, kilę konfliktai nebeatrodydavo visa griaunantys. Nors partneriams tai nepadėjo tapti laimingesniems, ši užduotis apsaugojo santykius nuo dar didesnės krizės. Ir vis dėlto tai didžiulis laimėjimas, turint omenyje, kad kiekvienais metais pasitenkinimas santuoka mažėja. Jei jį pavyksta sustabdyti, galima galvoti ir apie kitas meilės gelbėjimo priemones. Kad ir tokias, kokias siūlo mokslininko Harry T. Reisso komanda.
Nesavanaudiški gestai – įrodymas, kad mylite
Kada paskutinį kartą partneriui atnešėte kavos į lovą? Arba niekieno neprašomas sutvarkėte jo spintą? Tokie pamaloninti kitam skirti gestai pasako kur kas daugiau nei žodžiai „Aš tave myliu“. Nesavanaudiški darbai, nieko nesitikint iš kito (ir nereikalaujant, kad jis atsakytų jums tuo pačiu), yra vienas pagrindinių meilės rodiklių ir pamatų. Jie perteikia partnerio rūpestį, išreiškia jausmus ir dėkingumą. Kai kitas žmogus tau rūpi, jam norisi padaryti kažką gera, o šypsena jo veide atstoja bet kokį atlygį. Darydami staigmenas kitam, tarsi išreiškiame: „Aš tave vertinu ir noriu, kad tau būtų gera.“ Kai to nebelieka, santykiams iškyla grėsmė.
Psichologas H. T. Reissas dar 2009 m. pradėjo stebėti 175 nesenai susituokusias poras, analizuodamas jų santykius ir fiksuodamas būdus, kuriais jie vienas kitam išreiškia meilę. Jis nustatė, kad partneriai, kurie nuolat pamalonina vienas kitą, jaučiasi laimingesni ir yra labiau patenkinti savo santuoka. Mokslininko teigimu, vyrai dėl partnerės pasiaukoja dažniau nei jos – maždaug 15 procentų. Stiprioji lytis daug dažniau keisdavo savo planus, kad galėtų praleisti laiką kartu su mylimąja. Be to, vyrai savo meilę labiau linkę išreikšti veiksmais nei žodžiais.
Nereikia organizuoti didelių staigmenų, kad kitas jaustųsi pamalonintas ir mylimas – pakeliui iš darbo galite nupirkti gėlių, prileisti vonią, užtepti sumuštinį ar palikti meilės laiškelį. Vis dėlto net ir tokius nieko nekainuojančius gestus pamirštame, įsileisdami rutiną ne tik į savo kasdienybę, bet ir santykius. Stresas, darbas užima didžiausią dalį mūsų dėmesio, nepalikdamas vietos mylimiausiam žmogui. Nenuostabu, kad tarpusavio ryšys pradeda silpnėti, partneriai jaučiasi atitolę ir išsiilgę vienas kito dėmesio bei šilumos. Išeitis? Nenustoti rodyti savo jausmų. Ne tik žodžiais, bet ir veiksmais. Gera žinia – nesavanaudiški darbai ne tik suteikia laimės mylimajam, bet ir jums patiems. O tai padeda sustiprinti tarpusavio ryšį ir kursto jausmus.
Mokslininko teigimu, labai svarbu, kad mylimajam staigmeną padaręs asmuo nereikalautų jokio atpildo. Noras padaryti gerą turi kilti iš širdies, o ne ekonominio išskaičiavimo. „Aš tau vakar padariau pusryčius, šiandien tavo eilė“, – tokios „aš tau – tu man“ staigmenos, kaip ir santykiai, pasmerkti žlugti.
10 santuokos saldiklių
H. T. Reissas išskyrė 10 būdų, kuriais galite išreikšti nesavanaudišką meilę:
- Pirmenybę skirkite partneriui. Nesunku atiduoti paskutinį pyragėlį mylimajam, tačiau sunkiau sutikti praleisti atostogas su jo šeima.
- Pabandykite suprasti partnerio mintis ir jausmus. Nežinote? Paklauskite.
- Priimkite jį tokį, koks yra. Neteiskite. Nemėgstate jo šeimos ar aprangos stiliaus? Geriau prikąskite liežuvį.
- Atsižvelkite į partnerio prašymus. Visi yra užsiėmę, bet jei mylimasis kažko iš jūsų prašo, vadinasi, tai jam svarbu.
- Pakeiskite savo planus dėl mylimojo. Gal reikia jį pavaduoti prižiūrint vaikus, leidžiant šiek tiek pailsėti? O gal paruošti vakarienę, nes jis užtruko darbe?
- Darykite malonias staigmenas. Atneškite jam pietus į darbą ar nusiveskite į jo mėgstamos grupės koncertą.
- Išreikškite rūpestingumą. Pasisiūlykite atlikti namų ruošos darbus, kai partneris pavargęs, arba apkamšykite jį prieš miegą.
- Būkite šalia, kai reikia. Stebėkite, kada partneris nerimauja ir ištieskite jam pagalbos ranką.
- Rodykite pagarbą ir susižavėjimą. Atšvęskite ir kartu pasidžiaukite net ir mažais partnerio laimėjimais.
- Parodykite, kad vertinate savo partnerį. Žodelis „ačiū“ daro stebuklus.
Naujausi komentarai: