Naujieji metai ir trys karaliai
Naujųjų Metų šventė tokia, kokia ji yra dabar, palyginti nesenas reiškinys. Kalėdos, kaip jau minėta, pagal senovinius papročius būdavo kartu ir Naujųjų metų pradžia. Likusios šešios metų dienos būdavo šventinės. Iki Pirmojo pasaulinio karo Kūčių vakarienę kartodavo prieš Naujuosius Metus ir prieš Tris Karalius. Naujųjų Metų išvakarės būdavo vadinamos Mažosios Kūčelės, Antroji Kūčia, Riebioji Kūčia, Pakūčiai, Kūčelės, Kūčiukės. Kai kur visos trejos Kūčios vadintos skirtingai. Pavyzdžiui, Švenčionių apylinkėse tai Kūčios, Mažosios Kūčelės ir Kūtelės. Palyginkime su atitinkamais rusiškais pavadinimais: Постная Кутья, Голодная Кутья, Богатая Кутья – ‘Pasninko Kūčia, Alkana Kūčia ir Turtinga Kūčia’). Jas valgydavo panašiai, kaip ir Kūčias, bet mažiau iškilmingai. Šiose Kūčiose jau galėdavo dalyvauti ir svečiai – giminės ar kaimynai.
Kalėdinių švenčių laikotarpis tęsdavosi iki sausio 6 dienos, kuomet pagal krikščioniškąjį kalendorių švenčiama Kristaus pasirodymo, apsireiškimo (gr. Epifanijos) šventė. Katalikiškuose kraštuose ji švenčiama kaip gimusį Jėzųpa sveikinusių Trijų Karalių šventė, o stačiatikių kraštuose švenčiamas Kristaus krikštas Jordano upėje.
Trijų Karalių šventės papročiai įvairiuose kraštuose labai panašūs ir nesudėtingi. Trys vyrai, vienas iš jų juodai dažytu veidu, apsirėdę karaliais, kartu su juos lydinčiu angelu, kuris neša rankoje besisukančią žvaigždę, lanko namus pėsti arba raiti. Atėję į namus, ant durų užrašydavo savo vardų pirmąsias raides: K+M+B (Kasparas, Merkelis, Baltazaras). Tačiau dažniausiai pirmąsias vardų raides ant durų bažnyčioje šventinta kreida žmonės užrašydavo patys.
Trijų Karalių eitynės primena kalėdojimo papročius. Apsilankę Karaliai giedodavo tam tikras giesmes. L. Jucevičius užrašė tokią: Trys karaliai atjojo, /Dievui pasikloniojo. / Dabar pas juos ateina / Tuos namelius aplankyti, Į Jums linksmybę padaryti, / Gerai prašome priimti.
Apsilankiusius Karalius vaišindavo ar duodavo dovanų. Trijų Karalių šventė pabaigia kalėdinio virsmo laikotarpį. Nurengiama kalėdinė eglutė, samdiniams baigiasi Kalėdų atostogos, grįžtama prie įprastinių darbų.
Ištrauka iš knygos: Aleksandras Žarskus „Rėdos knyga“.
1 komentaras
[…] Šaltinis […]