8 patarimai, kad naujametiniai pažadai virstų realybe
„Pradėsiu sportuoti“, „daugiau skaitysiu“, „dažniau lankysiuosi teatre ir dailės parodose“, „numesiu svorio“. Kiek kartų beprasidedant metams pasižadėjai sau ką nors panašaus? Gal net užsirašei, garsiai prisiekei draugų akivaizdoje vakarėlio metu ar atlikai kokį kitą ypatingą ritualą pažado sustiprinimui?
Tiesa ta, kad dažniausiai tokie pažadai ir lieka pažadais. Baigiantis metams permąstome, kas įsimintino įvyko tais metais, kas gero ar blogo, įsivertiname, ar sėkmingi, ar laimingi praėję metai buvo. Karčiai užbraukiame prieš metus sau duotus ir neįvykdytus pažadus ir tvirtai nusprendžiame: „Nuo kitų metų tai jau tikrai laikysiuosi to, ką pasižadėjau“. Taip atsitinka daugeliui, todėl trumpai paieškosime atsakymo, kodėl taip nutinka. O kad artėjančių Naujųjų metų pažadai būtų tvirtesni, pasiūlysiu 8 patarimus, kurie padės jų laikytis.
Atidėliojimas ar nerealūs norai?
Ko gero, vos ne kiekvienas prisimena senus Naujųjų metų pažadus ir pasvarsto, kiek jų pavyko įgyvendinti. Pastebėta, kad dažiausi Naujų metų pažadai būna tokie, kaip numesti svorio, pradėti sportuoti, geriau planuoti savo laiką, susitaupyti daugiau pinigų ar tiesiog daugiau mėgautis gyvenimu ir išnaudoti visas jo galimybes. Juk kiekvienais metais dažniausiai pasižadama ir sau prisiekiama, kad šį kartą jau tikrai bus išpildyti visi pažadai sau. Nors pasižadėjus pirmas dienas ar net savaites pažadai tikrai vykdomi, tačiau po kurio laiko pastebima, kad siekiamas tikslas apleidžiamas ir grįžtama prie senų įpročių. Ir iš tikrųjų iškyla klausimas, kodėl gi net ir sau tvirtai prisiekus, daugeliui žmonių nepavyksta įvykdyti išsikeltų Naujų metų pažadų?
Mokslininkai teigia, kad tam yra net keli galimai paaiškinimai. Vieni tyrėjai nurodo, kad Naujų metų pasižadėjimai yra tarsi „kultūrinio atidėliojimo“ forma. Tokius pažadus žmonės naudoja kaip būdą save motyvuoti, tačiau realiai nėra motyvuoti keisti įsisenėjusius nepageidaujamus įpročius. Kita pažadų neįvykdymo priežastis gali būti ir per didelių ir nerealistiškų tikslų ir lūkesčių kėlimas. Kuo didesni ar mažiau realūs tikslai, tuo sunkiau išlaikyti motyvaciją ir greičiau atrandami pasiteisinimai, dėl ko nereikia to daryti. Juk žmogui, kuris dažniausiai į pasaulį žiūri pesimistiškai ir liūdnai, staiga tapti laimingu optimistu bus nelengva. Taigi, kuo realistiškesni bus išsikelti tikslai, tuo lengviau bus įgyvendinami Naujų metų pažadai.
8 patarimai pažadų sau ištęsėjimui
Kaip tuos ateinančių metų pasižadėjimus išlaikyti ir įvykdyti? Štai keletas patarimų, kurie tikrai padės pasižadėti tvirčiau, o pažadų laikytis labiau:
1. Atrask, dėl ko tie tikslai yra svarbūs. Didesnė tikimybė laikytis pažado tada, kai tai mums yra svarbu, teikia malonumą ar tiesiog yra labai įdomu.
2. Pasižadėk ne visą sąrašą dalykų, o vieną ar du, tačiau realistiškus pažadus. Taip lengviau koncentruotis į tikslo pasiekimą, o ne mėtytis nuo vieno pažado prie kito.
3. Išsikelk ne tik realius, bet ir aiškiai apibrėžtus tikslus. Pažadas „numesti svorio“ yra gana abstraktus, o pasižadėjimas „atsikratyti 5 kilogramų iki Velykų“ yra aiškus ir tikslus.
4. Pradėk nuo mažų žingsnelių. Pažadą sau pradėk vykdyti po truputį. Nereikia pulti į sporto salę septynias dienas per savaitę ar laikytis drastiškos dietos. Pastebima, kad žmonės sulaužo sau duotus pažadus, nes išsikelti tikslai iš karto reikalauja per daug pastangų ar ypatingų veiksmų.
5. Suskaidyk išsikeltus tikslus į mažesnius, tarpinius tikslus. Juk ilgalaikiai tikslai niekada nepasiekiami vienu žingsniu. Svarbu juos suskaidyti, nes tai leidžia labiau pastebėti daromą progresą, pasidžiaugti mažomis pergalėmis ir lengviau išlaikyti motyvaciją. Tiesa, tikslai turi būti taip pat aiškiai apibrėžti ir gana greitai pasiekiami. Tiesiog sau nusistatyk, ką gi padarysi šią savaitę tikslui pasiekti.
6. Kalbėk su artimaisiais ir/ar draugais apie savo pažadus ir patirtis jų siekiant. Lengviau siekti tikslo, kai gali pasidalinti pasiekimais ir sunkumais. Be to, net galima susitarti su draugu ar artimuoju, kad jam būtų galima pateikti tarsi ataskaitą, kaip sekasi vykdyti pažadus.
7. Koncentruokis į dabartį ir pagalvok, ką šiandien, dabar, gali padaryti, kad priartėtum vienu žingsneliu prie tikslo.
8. Nesmerk ir nekaltink savęs dėl paslydimų siekiant tikslo. Juk tobulų nėra. Paslydimai ir nedidelės nesėkmės yra normalu ir nieko blogo. Geriausia tai priimti kaip nesėkmę, galbūt pasijuokti iš savęs ir grįžti prie išsikeltų ir siekiamų tikslų.
Vis dėlto, reikia prisiminti, kad Naujieji metai nėra skirti tam, kad staiga drastiškai keistųsi asmenybės, charakteriai ar įpročiai. Tai daugiau galimybė žmogui peržvelgti savo praėjusių metų elgesį, mąstymą ir pasižadėti sau teigiamai keisti savo gyvenimo būdą. Atrasti, pastebėti ir įsivardinti tai, ką norime keisti, jau yra pirmas žingsnis pokyčių link.
Tad, kokie tavo naujametiniai pažadai, pasidalink komentaruose?
Justina Buikauskienė
Naujausi komentarai: