Kodėl vieni žmonės mums atrodo patrauklesni už kitus?
Gyvenime esame vieni nuo kitų priklausomi, todėl mūsų gebėjimai užmegzti ir palaikyti ilgalaikius, artimus santykius yra mūsų egzistavimo pagrindas. Iš tiesų turime tai, ką šiuolaikiniai socialiniai psichologai vadina poreikiu priklausyti – susisaistyti su kitais žmonėmis ryšiais, kurie užtikrina ilgalaikius teigiamus tarpusavio santykius. Tačiau jei poreikis priklausyti yra blokuojamas, mes patiriame atstūmimą – atskyrimą iš visuomenės arba ignoravimą. Jei atstumtiems žmonėms suteikiama galimybė užmegzti naują draugystę, jie nori ir trokšta ja pasinaudoti.
Egzistuojant poreikiui priklausyti atsiranda klausimai, kokie veiksniai lemia prieraišumo ir meilės atsiradimą? Kodėl vieni žmonės mums atrodo patrauklesni už kitus?
Artimumas ir tarpusavio sąveika
Vienas iš patikimiausių rodiklių norint nuspėti, ar du žmonės artimiau draugauja, yra akivaizdus jų artumas. Artumas – tai geografinis artumas, numatantis simpatijos jausmo atsiradimą. Artimumas gali tapti sąlyga ir priešiškumo atsiradimui, bet kur kas dažniau pastebima simpatija. Sociologai pastebėjo, kad dažniausiai tuokiasi žmonės, gyvenantys kaimynystėje, dirbantys vienoje darbovietėje ar bent panašioje sferoje ar besimokantys vienoje mokykloje. Iš tikrųjų ne tiek geografinis atstumas yra svarbus, kiek „funkcionali distancija“ – t.y. kaip dažnai žmonės susiduria kasdieniniame gyvenime, kaip dažnai susikerta žmonių keliai. Mes dažnai susidraugaujame su tais, su kuriais visiškai atsitiktinai tenka sąveikauti dėl to, kad šalia kabinetai, kad naudojamės ta pačia automobilių stovėjimo aikštele ir pan. Toks nuolatinis sąveikavimas sudaro žmonėms galimybę atrasti vieniems kituose panašumų, pajausti simpatiją ir tiesiog palaikyti vieniems kitus tam tikros naujos grupės nariais.
Kodėl artimumas gimdo simpatiją? Vienas iš veiksnių – abipusis pasiekiamumas. Juk akivaizdu, kad kur kas mažiau šansų yra susipažinti su žmogumi iš kitos šalies ar net miesto. Be to nustatyta, kad mes draugiškesni artimesniems kaimynams nei gyvenantiems toliau. Taigi artimumas žmonėms leidžia rasti vieniems kituose panašius bruožus ir keistis dėmesio ženklais. Be to, simpatijos atsiradimui svarbu ir paprasčiausiai greitesnė sąveika. Pavyzdžiui pozityvus laukimas ir lūkesčiais grindžiama simpatija, kai tikimasi kad jis arba ji bus malonus žmogus ir kad jūs puikiai derėsit, didina šansus, kad tarp jūsų iš tiesų susiklostys malonūs santykiai.
Kuo dažniau matome, tuo labiau mėgstame žmogų?
Daugiau nei 200 socialinės psichologijos eksperimentų parodė, kad pažinimas neskatina paniekos ir sudaro sąlygas teigiamoms nuostatoms susiformuoti. Paprasčiausias įvairių naujų dirgiklių – beprasmių skiemenų, kiniškų hieroglifų, muzikos kūrinių, veidų – pakartotinis rodymas, skatina žmones juos palankiau vertinti. Taip yra ir su žmonėmis, kuo dažniau juos matome, tuo labiau juos mėgstame ir pradedame palankiau vertinti, netgi save mes mylime labiau tada, kai matome save tokius, kokius esame įpratę matyti. Tokio, taip vadinamo pakartotinio demonstravimo (psichologijoje vadinamo paprastąja ekspozcija) reikšmė, yra labai didelė prisitaikant ir susipažįstant su nauju žmogumi, kadangi šis „užprogramuotas“ reiškinys, lemiantis patrauklumą ir prisirišimą, padėjo mūsų protėviams skirstyti žmones į pažįstamus bei nekeliančius grėsmės ir potencialiai pavojingus. Neigiama šio reiškinio pusė yra ta, kad susidūrę su nepažįstamais, nematytais ir naujais dalykais, daromės atsargūs. Šiandien šį pakartotinio demonstravimo reiškinį galima pastebėti ne tik žmonių tarpusavio santykiuose, šį reiškinį taip pat sėkmingai išnaudoja reklamos kūrėjai ir užsakovai bei politikai.
Taigi, artimumas, lūkesčiai apie žmogų bei nuolatinis žmogaus matymas sudaro sąlygas tolimesniam bendravimui ir abipusiškiems santykiams. Gal ir tavo geriausi draugai ar antrosios pusės yra tie žmonės, kurie nuolat būdavo šalia tavęs? Gal pamatęs simpatišką žmogų tikėjaisi, kad su juo bus malonu pabendrauti ir neklydai? Na, o jei dar nespėjai užmegzti santykių su žmonėmis, kuriuos pastebi ir su kuriais nuolat prasilenki savo aplinkoje, puiki proga susipažinti – galbūt tai bus puiki naujos bei malonios draugystės pradžia.
Antanas Mockus
Naujausi komentarai: