3 klausimai apie Kalėdas
Kodėl Kalėdas mes švenčiama Gruodžio 25-tą dieną?
Gruodžio 25-tą dieną mes švenčiame Kristau gimimo šventę. Tačiau iš tikrųjų nėra žinoma, kada tiksliai gimė Jėzus. Tai kodėl buvo pasirinkta būtent ši diena?
Senovėje žmonės pastebėjo, kad nuo žiemos saulėgrįžos (Gruodžio 21 d.) dienos pradeda ilgėti, o naktys trumpėti. Ta proga beveik visame pasaulyje vienokiu ar kitokiu būdu buvo švenčiama šventė. Romoje tuo laikotarpiu (nuo gruodžio 17 d.) buvo švenčiama žemdirbystės ir laiko dievo Saturno šventė – Saturnalijos. Ji tęsdavosi iki kitų metų pradžios. Jos metu būdavo apsivalgoma ir persigeriama (tokia „tradicija“ vis dar gyva ar ne?).
Krikščionybei tapus oficialia Romos imperijos religija popiežius Julius I Kalėdas paskelbė valstybine švente. Tokiu būdu pagoniška šventė buvo sukrikščioninta. Tačiau tam nebuvo pritarta iš karto. Ne mažai žmonių ir toliau šventė kaip buvo įpratę – pagoniškai. Todėl daug kur pasaulyje Kalėdos yra pagoniškų ir krikščioniškų tradicijų mišinys. Ne išimtis ir Lietuva. Net ir pavadinimas nėra krikščioniškas, neturi nieko bendro nei su gimimu, nei Kristumi. O dauguma kažin ar suprantą ką jie švenčia Gruodžio 25 dieną.
Kodėl per Kalėdas puošiame eglutes?
Nuo neatmenamų laikų žmones viliojo žalia, meilės ir sveikatos, spalva, bei žiemą žaliuojantys augalai. Daugybė praeities visuomenių, nuo romėnų iki vikingų, šiais augalais puošdavo savo namus. Tai buvo ateinančio derlingojo sezono ir nemirtingumo simbolis. Vokiečiai pirmieji eglutes parnešė į namus ir pradėjo jas puošti. Pasakojama, kad M. Liuteris pirmasis eglutę papuošė žvakėmis, tai padaryti jį įkvėpė nuostabus vaizdas miške: žvaigždžių spindėjimas tarp eglių šakų.
Tai kaip ten su tuo Kalėdų Seneliu?
Kalėdų Senelio pirmtakas yra Šventas Mikalojus (Saint Nicholas) – turkų vienuolis gyvenęs ketvirtame amžiuje. Po tėvų mirties Mikalojui liko nemažas palikimas, kurį jis išdalino mažiau pasiturintiems žmonėms. Jis garsėjo dosnumu ir slaptu dovanų dovanojimu. Taip jis tapo legenda, o susimaišęs su kitais personažais ir tradicijomis buvo pradėtas vaizduoti kaip storas vyras su ilga barzda ir žaliais kailiniais. Tik 19-to amžiaus pabaigoje jis apsirengė raudonais rūbais. Tokį jo įvaizdį labiausiai išpopuliarino Coca-Cola‘os kompanija, kuri jo atvaizdą naudojo skatindama žmones pirkti daugiau sodos vandens žiemą.
Kalėdų senelio nėra kas nežinojo
Ką tu žinai vaikai nebetikes Kalėdų seneliu ir tai bus tavo kaltė!?