Gyvenimo dėl tikslo privalumai
Gyvenimas dėl tikslo turi penkis didelius privalumus:
1. Žinant tikslą, jūsų gyvenimas įgyja prasmės
Mes buvome sukulti gyventi prasmingai. Štai kodėl žmonės tai prasmei išsiaiškinti griebiasi įvairių abejotinų metodų, pavyzdžiui, astrologijos ar parapsichologijos. Kai gyvenimas turi prasmę, galima ištverti beveik viską: be prasmės viskas tampa nepakeliama. Vienas kiek daugiau nei dvidešimties metų jaunuolis kartą rašė: „Jaučiuosi it nevykėlis, nes iš visų jėgų stengiuosi kuo nors tapti, nors nė pats nežinau, kuo. Žinau tik viena – kaip prastumti dieną. Jei kada nors atrasiu savo tikslą, tada pajausiu, kad imu gyventi”.
Be Dievo gyvenimas yra betikslis, o be tikslo jis neturi prasmės. Gyvenimas be prasmės yra nereikšmingas, jame nėra vilties. Šį beviltiškumą Biblijoje išreiškė daug žmonių. Izaijas skundėsi: „Veltui aš triūsiau, tuščiai ir be naudos jėgas eikvojau“. Jobas kalbėjo: „Mano dienos eiklesnės už audėjo šaudyklę, be vilties jos skuba prie savo galo“. Jis dejavo: „Pasiduodu! Pavargau gyventi! Tad pasitrauk nuo manęs. Mano gyvenimas beprasmis“. Taigi didžiausia tragedija – ne mirtis, o gyvenimas be tikslo.
Viltis jūsų gyvenimui būtina kaip oras ir vanduo. Ji reikalinga, kad įveiktumėte sunkumus. Vaikų chirurgas dr. Bernis Žygelis (Bernie Siegel) pastebėjo galįs nuspėti, kuris iš vėžiu sergančių jo pacientų ims gyti, užduodamas klausimą: „Ar nori sulaukti šimto metų?“ Žmonės, giliai jaučiantys, kad jų gyvenimas turi tikslą, atsakydavo teigiamai. Jie dažniausiai ir išgyvendavo. Viltis atsiranda tada, kai suvokiamas gyvenimo tikslas ir prasmė.
Jeigu jums pažįstamas beviltiškumo jausmas, luktelkite! Kai pradėsite gyventi vardan tikslo, jūsų gyvenime ims vykti nuostabūs pokyčiai. Dievas sako: „Laiduoju tikrai žinąs, ką užsimojau dėl jūsų … dėl jūsų gerovės, o ne dėl žalos! Noriu jums suteikti vilties sklidiną ateitį“. Jums gali atrodyti, kad jūsų situacija be išeities, tačiau Biblija sako: „[Dievas] gali padaryti nepalyginti daugiau, negu mes prašome ar išmanome“.
2. Žinant tikslą, gyvenimas tampa paprastesnis
Tikslas apibrėžia, ką jums reikia ir ko nereikia daryti. Jis tampa matu, kuriuo įvertinate, kuri veikla jums būtina, o kuri ne. Paprasčiausiai paklausiate savęs: „Ar ši veikla padės man pasiekti tikslą, kurį Dievas numatė mano gyvenimui?“ Neturėdamas aiškaus tikslo jūs neturite pagrindo, kuriuo remtumėtės priimdamas sprendimus, skirstydamas laiką ir naudodamas išteklius. Tokiu atveju sprendimams įtakos turi aplinkybės, spaudimas, akimirkos nuotaika. Savo tikslo nežinantys žmonės stengiasi nuveikti per daug – o tai sukelia stresą, išsekimą ir konfliktus.
Neįmanoma padaryti visko, ko žmonės iš jūsų nori. Jūs teturite užtektinai laiko įvykdyti Dievo valią. Jeigu nesuspėjate visko atlikti, vadinasi, stengiatės padaryti daugiau, nei Dievas yra jums numatęs (arba, galimas daiktas, praleidžiate per daug laiko prie televizoriaus). Gyvenimas dėl tikslo lemia paprastesnį gyvenimo būdą ir protingesnę dienotvarkę. Biblija sako: „Pretenzingas, prašmatnus gyvenimas siekiant pasirodyti kitiems yra tuščias: visavertis gyvenimas paprastas“. Toks gyvenimas taip pat teikia vidinę ramybę: „Tiems, kurie tvirtai laikosi tikslo ir pasikliauja tavimi, tu, Viešpatie, teiki tobulą ramybę“.
3. Žinant tikslą, gyvenimas yra konkretesnis
Tikslas sutelkia jūsų pastangas ir energiją į tai, kas svarbu. Atsirinkę tai, kas svarbu, greičiau to pasieksite. Žmogus iš prigimties lengvai išblaškomas įvairiausių smulkmenų. Nuolat keliame klausimus apie savo gyvenimą. Amerikiečių filosofas ir rašytojas Henris Deividas Toro (Henry David Thoreau) pastebėjo, kad žmonės gyvena „tylioje neviltyje“, tačiau šiandien dar labiau tiktų tai pavadinti betiksliu blaškymusi. Daugelis žmonių tarsi voverė rate pašėlusiu greičiu sukasi aplink, tačiau taip niekur ir nenukanka.
Neturėdami aiškaus tikslo jūs nuolat keisite kryptį, darbą, santykius, bažnyčią ar kitus išorinius dalykus – tikėdamiesi, jog kiekvienas pokytis panaikins sumaištį arba užpildys tuštumą jūsų širdyje. Manote: „Na, gal šįkart bus kitaip“, tačiau visos šios priemonės neišsprendžia tikrosios jūsų problemos – tikslo ir susitelkimo stygiaus.
Biblija sako: „Negyvenkite nerūpestingai, lengvabūdiškai. Supraskite, kokia yra Viešpaties valia“.
Susitelkimo galią aiškiai parodo šviesa. Išsklaidytoje šviesoje maža jėgos ir poveikio, tačiau energiją galima padidinti šviesą sukoncentruojant. Didinamuoju stiklu galima taip nukreipti saulės spindulius į vieną tašką, kad jais uždegama žolė arba popierius. Dar labiau sutelkta šviesa – lazerio spinduliu – galima net pjaustyti plieną.
Nėra nieko galingesnio už gyvenimą, sutelktą į tikslą. Didžiausius pokyčius istorijoje inicijavo labiausiai susitelkę žmonės. Apaštalas Paulius, pavyzdžiui, beveik vienas pats paskleidė krikščionybę visoje Romos imperijoje. Jo paslaptis buvo į tikslą nukreiptas gyvenimas. Jis sakė: „Visas savo jėgas sutelkiu į šį vieną tikslą: pamiršti praeitį ir veržtis pirmyn“.
Jei norite, kad jūsų gyvenimas kažką pakeistų, susitelkite į tikslą! Liaukitės kapstysis paviršiumi, nebesistenkite nuveikti visko – darykite mažiau. Nugenėkite net ir gerus užsiėmimus ir darykite tik tai, kas svarbiausia. Niekad nepainiokite veiklos su produktyvumu. Galima būti nuolat užsiėmusiam be jokio tikslo, tačiau kokia iš to nauda? Paulius sakė: „Taigi tie iš mūsų, kurie norime iš Dievo gauti viską, ką jis yra mums paruošęs, išlikime susitelkę į šį tikslą“.
4. Žinant tikslą, jūsų gyvenimas įgyja motyvaciją
Tikslas visuomet gimdo užsidegimą. Niekas nesuteikia tiek energijos, kaip aiškiai suvoktas tikslas. O kai tikslo nėra, entuziazmas blėsta. Jau vien išlipti iš lovos tampa didžiule kančia. Mus dažniausiai išvargina, jėgas išsunkia ir džiaugsmą atima beprasmis darbas, o ne per dideli darbo krūviai. Airių rašytojas Džordžas Bernardas Šou (George Bemard Shaw) rašė: „Štai tikrasis gyvenimo džiaugsmas: atiduoti save tikslui, kurį žinote esant didingą: būti gamtos jėga, o ne karštligišku, savanaudžiu bėdų ir skundų kamuoliu, nepatenkintu tuo, kad pasaulis nepasišvenčia tavo laimei“.
5. Tikslo žinojimas paruošia jus amžinybei
Daugelis žmonių visą gyvenimą stengiasi žemėje sukulti ilgai tversiantį palikimą. Jie nori, kad juos prisimintų ir tada, kai jų nebebus. Vis dėlto galiausiai svarbiausia bus ne tai, ką apie jūsų gyvenimą pasakys kiti, bet tai, ką apie jį pasakys Dievas. Žmonės nesupranta, jog bet kokie laimėjimai anksčiau ar vėliau pralenkiami, rekordai sumušami, reputacija išblėsta, o vieši pagerbimai pamirštami. Rašytojas ir psichologas Džeimsas Dobsonas (James Dobson), plačiai žinomas kaip daugelio krikščioniškų knygų ir laidų autorius, dar būdamas studentu siekė tikslo tapti koledžo teniso čempionu. Jis didžiavosi savimi, kai jo iškovotą prizą garbingai pastatė mokyklos apdovanojimų kabinete. Po daugelio metų tą prizą jam atsiuntė paštu. Pasirodo, pertvarkant mokyklą jis rastas šiukšlių dėžėje. Džeimsas Dobsonas sakė: „Tereikia tik pakankamai laiko, ir kas nors būtinai išmes jūsų prizą į šiukšlyną!“
Gyventi tam, kad žemėje kažką paliktum, yra labai trumparegiškas tikslas. Kur kas išmintingiau laiką panaudoti tam, kad sukurtum ką nors amžinybėje. Žemėje gyvenate ne tam, kad jus prisimintų, bet kad pasiruoštumėte amžinybei.
Vieną dieną stovėsite prieš Dievą, ir Jis atliks jūsų gyvenimo auditą – paskutinį egzaminą prieš įžengiant į amžinybę. Biblija sako: „Juk risi turėsime stoti prieš Dievo teismą. Taigi kiekvienas iš mūsų duos Dievui apyskaitą už save“’. Laimei, Dievas nori, kad išlaikytume šį patikrinimą, todėl iš anksto pateikė mums klausimus. Remdamiesi Biblija galime numatyti, kad Dievas užduos mums du lemtingus klausimus.
„Kaip pasielgei su mano Sūnumi Jėzumi Kristumi?“ Dievas neklaus apie jūsų religines šaknis ar doktrinines pažiūras. Vienintelis dalykas, kuris tada turės reikšmės, bus šis: ar priėmėte tai, ką Jėzus dėl jūsų padarė, ar išmokote Jį mylėti ir Juo pasitikėti? Jėzus sakė: „Aš esu kelias, tiesa ir gyvenimas. Niekas nenueina pas Tėvą kitaip, kaip tik per mane“.
„Kaip panaudojai tai, ką tau daviau?“. Kaip panaudojote savo gyvenimą – visas dovanas, talentus, galimybes, energiją, santykius ir išteklius, kuriuos Dievas jums davė? Ar išleidote juos sau, ar panaudojote pasiekti tikslams, kuriems Dievas jus sukūrė?
Paruošti jus šiems klausimams yra šios knygos tikslas. Pirmasis klausimas lems, kur praleisite amžinybę, antrasis – ką joje veiksite. Baigiantis knygai būsite pasiruošęs į abu šiuos klausimus atsakyti.
Autorius: Rick Warren.
Naujausi komentarai: