Empatijos galima išmokyti
Kai kuriuos žmones atjausti sudėtinga. Bet tai nereiškia, kad negalime tapti labiau empatiški – teigia autorė Helen Riess. Pasak jos, įgusdami aiškiau interpretuoti kitų emocijas, mokydamiesi savireguliacijos technikų galime apsisaugoti nuo per didelio emocinio krūvio ir rasti naujų požiūrio taškų.
Helen sukūrė programą, pavadintą EMPATHICS, pagal kurią mokomi gydytojai. Tai padeda jiems geriau suprasti savo emocijas ir pastebėti, kai artėja prie išsekimo ribos, o taip pat gerina klientų pasitenkinimą. Tai – puiki žinia, nes gydytojo ir paciento ryšys turi didelės įtakos paciento sveikatai.
Helen Riess pateikia akronimą EMPATHY (angl. empatija) ir taip aiškina programos žingsnius:
E: akių kontaktas (angl. eye contact). Jei palaikome akių kontaktą, žmonės jaučiasi matomi, o tai lengvina bendravimą. Autorė rekomenduoja įsižiūrėti kitam žmogui į akis bent tiek, kad pastebėtumėte akių spalvą bei atkreipti dėmesį, ar esate veidu atsigręžę į pašnekovą.
M: veido išraiškų raumenys (angl. muscles in facial expressions). Žmonėms būdinga automatiškai atkartoti kitų žmonių išraiškas. Gebėdami atpažinti, kaip kitas jaučiasi (o tai dažniausiai parodo veido raumenų judesiai) ir atspindėdami šias būsenas galime išreikšti empatiją.
P: laikysena (angl. posture). Jei sėdime tarsi sudribę, greičiausiai mums nuobodu ar liūdna; jei stuburas tiesus, tai rodo pagarbą ir pasitikėjimą. Suprasdami, ką transliuojame savo laikysena, norėdami paskatinti atviresnį bendravimą ir tarpusavio pasitikėjimą galime išbandyti atviresnę kūno padėtį – veidu į priekį, nesukryžiuotomis kojomis ir rankomis, palinkdami link kito žmogaus.
A: poveikis arba emocijos (angl. affect or emotions). Mokėdami nustatyti, kaip jaučiasi kitas žmogus ir tai įvardydami galime geriau suprasti jų elgesį ir tai, kas slypi tarp eilučių.
T: tonas (angl. tone). H. Riess rašo: „Kadangi balso tonas perduoda daugiau kaip 38 proc. nežodinio emocinio turinio, kurį komunikuoja žmogus, tai yra raktas į empatiją.“ Ji siūlo balsu prisiderinti prie pašnekovo balso, o apskritai būti išgirstam padėtų švelnesnis balso tonas. Tačiau kai žmogus kalba piktai, derėtų ne atspindėti jo toną, o sušvelninti savąjį.
H: klausa (angl. hearing). Per dažnai iš tikrųjų nesiklausome vieni kitų. Galbūt dėl to kaltos išankstinės nuostatos, blaškumas ar stresas. Empatiškai klausytis reiškia užduoti klausimus, kurie padėtų žmonėms išreikšti, kas iš tikro vyksta ir klausytis nevertinant.
Y: jūsų atsakas (angl. your response). Helen Riess kalba ne apie tai, ką jums toliau sakyti, o kaip jūs atliepiate savo pašnekovą. Suvokiate tai ar ne, esate linkę emociškai prisiderinti ir nuo to, kaip gerai gebate tai daryti, labai priklauso supratingumo lygis bei tai, kiek pašnekovai jums patinka.
Parengta pagal Jill Suttie straipsnį.
Naujausi komentarai: